poniedziałek, 25 stycznia 2010

Sens życia

Filozofowie głowili się całe wieki, a wystarczy zrobić ankietę i już wiadomo. Statystyka prawdę Ci powie ;) i według badania przeprowadzonego wśród Polaków, dla Gazety Wyborczej, odpowiedź kształtuje się następująco:Jak widać niezbyt popularna jest odpowiedź w duchu buddyjskim, że sensu nie ma. Podobnie uogólnione współczucie dla innych, kończy się na kręgu najbliższych, zwłaszcza wśród ludzi młodych (1%), którzy trochę wyżej cenią pracę (17%), karierę (13%) i przyjemności (8%).

4 komentarze:

Przemysław Bielicki pisze...

Dla mnie przerażająca jest pozycja "zdobywanie wiedzy". Z ankiety wynika, że praca jest o wiele ważniejsza niż zdobywanie wiedzy - to o jaką pracę chodzi? :) Czy również niższa pozycja samej pracy może mieć wpływ na dużą liczbę rencistów w Polsce? :)

maciek pisze...

W ankiecie można było zaznaczyć 2 odpowiedzi, także trzecia pozycja wypada. Można chyba wnioskować, że wiedza traktowana jest wtórnie, jako narzędzie. Z drugiej strony zdobywanie wiedzy trzeba rozpatrywać w kontekście szerszym niż tylko zawodowym.

Mariusz Pratnicki pisze...

Nie ma co się oszukiwać że dla ankietowanych praca==kariera==PIENIĄDZE

A zdobywanie wiedzy dla wiedzy jest raczej mało popularne ;) i trudno dopatrywać w tym sensu życia. A skoro ktoś traktuje wiedzę jako narzędzie to idąc skrótem wybiera cel (kariera i praca) ,a nie narzędzie ułatwiające osiągnięcie celu :)

Matuszewski pisze...

Interesujacym czyt tendencyjnym jest fakt iz nie ma w ankiecie odpowiedzi - BÓG...