piątek, 11 grudnia 2009

Allegro - uwaga na licytacje więcej niż jednego przedmiotu!!!

Wczoraj spotkałem się z dość nieoczekiwanym zachowaniem tego popularnego serwisu aukcyjnego. Otóż wziąłem udział w licytacji w której wystawione były dwa identyczne nowe przedmioty. W takiej sytuacji wygrywają osoby dające dwie najwyższe oferty, jednak mechanizm licytowania jest zupełnie inny niż w przypadku jednego przedmiotu!

Licytując jeden przedmiot podajemy stawkę maksymalną, której jednak często nie płacimy, gdyż system podbija za nas o przysłowiową złotówkę powyżej maksimum drugiego miejsca. W przypadku aukcji z wieloma przedmiotami podana kwota jest od razu naszą ofertą i możemy być mocno zdziwieni, jeśli oczekiwaliśmy zachowania analogicznego do przypadku z jednym przedmiotem. Na załączonym przykładzie wygrywający niejako przepłacili 13 zł (wszyscy zapłacą tyle co najniższa wygrywająca kwota).Różne zachowanie w nie tak znów różnych sytuacjach jest błędem z punktu widzenia sztuki pisania programów, choć według regulaminów pewnie wszystko jest w porządku. Część sprzedawców na Allegro wykorzystuje tę "funkcję" systemu, więc trzeba uważać...

2 komentarze:

Unknown pisze...

Jak dobrze pamietam wszyscy wygrywajacy placa taka sama cene - wynosi ona tyle ile najnizsza wygrywajaca oferta. Chyba ze cos sie zmienilo.

Anonimowy pisze...

chodzi o to, że najniższa wygrywająca kwota powinna wynosić 87zł, a nie 100zł