poniedziałek, 25 stycznia 2010

Sens życia

Filozofowie głowili się całe wieki, a wystarczy zrobić ankietę i już wiadomo. Statystyka prawdę Ci powie ;) i według badania przeprowadzonego wśród Polaków, dla Gazety Wyborczej, odpowiedź kształtuje się następująco:



Jak widać niezbyt popularna jest odpowiedź w duchu buddyjskim, że sensu nie ma. Podobnie uogólnione współczucie dla innych, kończy się na kręgu najbliższych, zwłaszcza wśród ludzi młodych (1%), którzy trochę wyżej cenią pracę (17%), karierę (13%) i przyjemności (8%).

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Czego słuchają Polacy?

Przytaczają wyniki następującego badania wynika, że głównie popu, disco-polo i na trzecim miejscu rocka.


Ciekawe rezultaty dało pytanie o miejsce muzyki w życiu badanej osoby - prawdziwych pasjonatów jest tylko 13%, 29% lubi co jakiś czas posłuchać dobrej płyty, zaś aż dla 58% ankietowanych muzyka pełni marginalną funkcję. Wydaje się być to zgodne z faktem, że większość ludzi to wzrokowcy, zaś słuchowcy i kinestetycy są w mniejszości.

Jeszcze ciekawsze informacje dałoby uruchomienie algorytmów wydobywania wiedzy na tych danych, by dowiedzieć się np. że osoby w życiu których muzyka zajmuje ważne miejsce najczęściej słuchają country albo wręcz przeciwnie. Ciężko niestety o tak pogłębione wyniki w przypadku publikowanych ankiet.

sobota, 16 stycznia 2010

Wehikuł czasu

W tym tygodniu, po 4 latach jazdy samochodem do pracy, przesiadłem się znów na kolejkę. Oprócz zakupu biletu w nowych elektronicznych automatach zmieniło się niewiele - te same wagony, te same perony i widoki z okna. Miejscami kosmetyczne zmiany w rodzaju nowych tabliczek, ale nawet graffiti na murach się nie zmieniły. Powracają wspomnienia z czasów studenckich, chyba nie tylko moich ;).

wtorek, 5 stycznia 2010

Google Specjal!

Jak podmienić logo Google na własne, podobnie jak czyni to firma z okazji różnych świąt i ważnych wydarzeń? Oto recepta na mały żarcik lub geeky gadżet do pokazania znajomym.

Przepis działa tylko w przeglądarce Firefox, do której musimy zainstalować dodatek Greasemonkey. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki możemy już zacząć działać.

W programie do obróbki grafiki tworzymy nowe logo, w naszym przykładzie jest to takie cudo, zainspirowane miłością do czarnego Specjala i pięknych kobiet. Fanatykom tej idealnej kombinacji polecam stronę SpecLovers.



Teraz pora na prosty skrypt użytkownika:
// ==UserScript==
// @name Google Specjal
// @namespace http://mmorfe.blogspot.com
// @description This script replaces Google logo with a very "Specjal" one.
// @include http://www.google.pl/*
// @include http://www.google.com/*
// ==/UserScript==
var logo = document.getElementById('logo');
logo.style.backgroundImage = 'url(https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgvYpUpqfJ_WsPIuv9-aBnbN57Qe1kl2ImIXPvgFdWo8kArbeoJZV71q9KQT8RFNSdCm9rPGpr5SP59b0WZ-cUDkVt1wypnoWGotkN0g9AjvoPr2sz-JWr09NksP728wq1eLHO5NbPaGuY/s400/logo_spec.png)';


Gotowiec do zainstalowania dostępny jest tutaj.

Jak to działa? Wykorzystujemy technikę zwaną augmented browsing, pozwalającą użytkownikom instalować dodatkowe skrypty modyfikujące wygląd i zachowanie stron www. Mogąc dopisać własny kod JavaScript do dowolnej strony, mamy ogromne możliwości, zaczynając od prostych modyfikacji wyglądu, usuwania irytujących elementów, dodawania nowych elementów strony, automatycznego wypełniania formularzy, kończąc na zaawansowanych skryptach automatycznie grających w gierki na Facebook. Pisząc skrypty skazujemy się niestety na ich ciągłe poprawianie, przy zmianach stron na których one działają.

Wiele użytecznych, choć oczywiście nie tak fajnych jak ten ;), skryptów znajdziemy na stronie Userscripts.org. Warto jednak być ostrożnym i instalować tylko sprawdzone skrypty.